SPŁYWY KAJAKOWE

Rzeki Warta i Ner stanowią niepowtarzalną atrakcję turystyczną w naszym regionie.
Warta – największa z Wielkopolskich rzek – to typowy przykład dojrzałej, silnie meandrującej, nizinnej rzeki z licznymi starorzeczami. W rejonie Koła zmienia swój dotychczasowy południkowy bieg i wykorzystując Pradolinę Warszawsko-Berlińską kieruje się na zachód.

Spływy kajakowe i polecane trasy

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z propozycją spływów kajakowych po rzece Warcie i jej dopływie – Nerze.

Trasa 1:  Dąbie – Rzuchów

Rzeka: Ner
Długość: 12 km
Czas spływu: 2,5 h
Rodzaj trasy: łatwa

Płynąc rzeką od Dąbia można zwiedzać tereny środkowej Polski, w tym np. Chełmno, miejsce byłego hitlerowskiego obozu zagłady. Płynięcie rzeką daje skuteczne poczucie oderwania od rzeczywistości i odpoczynku na łonie przyrody poprzez poruszanie się wyraźnie wytyczonym wodnym szlakiem.  Rzeka oferuje dla kajakarzy średni nurt, a także niewielkie progi i bystrza,  Im bliżej ujścia do Warty rzeka coraz bardziej się rozszerza, woda staje się coraz czystsza, a brzegi stają się nieco niższe. Spływy kajakowe rzeką Ner odbywały się już w okresie międzywojennym, na co istnieją dowody w postaci zachowanych fotografii. Rzeka Ner może być ciekawym rozwiązaniem dla kajakarzy z centralnej Polski i okazją do zmierzenia się z czymś zupełnie nieznanym. 

Galeria zdjęć:

Trasa 2:  Rzuchów – Koło (zamek)

Rzeki: Ner, Warta
Długość: 13,5 km
Czas spływu: 3 h
Rodzaj trasy: łatwa

Ostatni odcinek Neru jest bezsprzecznie najciekawszy przyrodniczo. Płynąc rzeką Ner od Rzuchowa po przepłynięciu 1km docieramy do rzeki Warty.

Szlak jest nieuciążliwy, nie ma niebezpieczeństw, po drodze dużo dobrych miejsc do biwakowania i wysepek. Licznie występują tu ptaki, a w rzece widać ryby. Kajaki na tym odcinku widuje się rzadko, więc można liczyć na spokojny urlop. Na wysokości miejscowości Zawadka warto trzymać się prawej strony i przepłynąć przez kanał stanowiący pozostałość po dawnym młynie wodnym.

Zanim wpłyniemy do Koła mijamy dwa mosty, ratusz, gotycki kościół Św. Krzyża, zespół klasztorny Bernardynów i na koniec docieramy pod ruiny zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, gdzie na prawym brzegu kończymy spływ.

Galeria zdjęć:

Trasa 3:  Koło (zamek) – Waki (prom)

Rzeki: Warta
Długość: 12km
Czas spływu: 3 h
Rodzaj trasy: łatwa

Szlak jest nieuciążliwy, nie ma niebezpieczeństw, po drodze dużo dobrych miejsc do biwakowania wysepek. Odcinek szeroki i miejscami płytki. Na brzegach widuje się często odpoczywających mieszkańców Koła. Rzeka za Kołem jest naturalna i często zakręca, co nadaje jej wyjątkowego uroku. Koniec trasy przy promie kursującym pomiędzy Kamienną Górą – Waki.

Galeria zdjęć:

Trasa 4:  Uniejów -Kozubów – Dobrów – Koło (zamek)

Rzeki: Warta
Długość: 35km
Czas spływu: 7-8 h
Rodzaj trasy: łatwa

Odcinek Uniejów – Koło jest dostępny dla każdego kajakarza, bez względu na doświadczenie i mogą go pokonać wszystkie typy kajaków.

Ostateczny wybór miejsca rozpoczęcia i zakończenia spływu zostawiamy w Państwa gestii.
Dla początkujących kajakarzy proponujemy około 12 km dystansy dzienne, natomiast dla bardziej wprawionych nawet 25 km odcinki nie powinny przysparzać kłopotów.

Orientacyjne czasu spływu:

Uniejów – Koło: 8h
Kozubów – Koło: 6,5h

Galeria zdjęć:

Orientacyjny czas pokonania 10 km odcinka rzeki to 3 godziny. Organizujemy także wyjazdy na dalsze rzeki takie jak Bzura, Wda.

Warto zabrać na spływ:

  • buty do wody,
  • nakrycie głowy,
  • wygodne ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych,
  • krem do opalania,
  • wodę i prowiant.

Każdy wypożyczający ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo na wodzie, wypożyczony sprzęt oraz wyrządzone przez siebie szkody i zobowiązany jest do ich naprawienia lub pokrycia kosztów ich naprawy.

Nasz sprzęt

Ważnym aspektem wyprawy jest profesjonalny sprzęt. Proponujemy Państwu wybranie jednego z zestawu kajaków polietylenowych :

WAVESPORT VISTA (wcześniej Perception VISTA)

Kajak Aquarius Pro Tour 470
Caribou Adventure
Canoe Tahe Yuma
wiosła Egalis Swift
KAPOK KAMIZELKA ASEKURACYJNA KAJAKOWA

Godziny pracy wypożyczalni kajaków

MAJ: sobota i niedziela: w godzinach: 10–19

CZERWIEC DO SIERPIEŃ: codziennie: 8–20

WRZESIEŃ: sobota i niedziela, w godzinach: 11–18